niedziela, 19 stycznia 2014

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo – Kredytowe pod lupą prawną

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo – Kredytowe pod lupą prawną

Not for profit, not for charity but for service! To tylko dziewięć słów, jednak najlepiej oddających idee, cel oraz metodologię działania Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo – Kredytowych. Zobacz czym tak naprawdę są i po co w ogóle istnieją!


Co kryje się pod nazwą SKOK?

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo – Kredytowe to instytucje parabankowe – nie są bankiem, a działają na podstawie ustawy prawo spółdzielcze i ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo kredytowych. Zajmują się prowadzeniem działalności finansowej – udzielają pożyczek, kredytów, gwarancji, poręczeń oraz działalnością ubezpieczeniową. Świadczą wyżej wymienione usługi jedynie swoim członkom. Dokładniej mówiąc ich głównym celem jest wypełnianie roli społecznejdają możliwość dostępu do o wiele tańszych kredytów czy pożyczek dla osób, które nie posiadają zbyt wysokiej zdolności kredytowej i które nie są w stanie, aby uzyskać ich od banków. Kasy gromadzą także środki pieniężne, które wpłacane są przez ich członków. Należy tutaj nadmienić, że prowadzą działalność non-profit, czyli niezarobkową.
Jeżeli chodzi o majątek Kas to jest to własność prywatna ich członków. Jeżeli powstaje nadwyżka finansowa, która jest wypracowana poprzez ich działalność to jest przekazywana na powiększenie funduszu zasobowego. Nie ma możliwości, aby była rozdzielona wśród członków, właśnie ze względu na tą działalność non – profit.

Kto może być członkiem?

            „SKOK jest to grupa ludzi, którzy są połączeni wspólną więzią o charakterze organizacyjnym, bądź zawodowym, do których należą pracownicy zatrudnieni w jednakowym miejscu pracy czy osoby działające w tej samej organizacji zawodowej i społecznej. Należą do nich także jednostki organizacyjne kościołów oraz związków wyznaniowych, które posiadają osobowość prawną, wspólnoty mieszkaniowe, związki zawodowe czy spółdzielnie.”

Regulacje Prawne

Działalność tych instytucji jest regulowana przez Ustawę z dnia 5 listopada 2009r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych (Dz. U. z 2012r. poz. 885 z późn. zm.), natomiast w zakresie, który nie jest regulowany w tym akcie prawnym mają zastosowanie przepisy Ustawy z dnia 16 września 1982r. – Prawo Spółdzielcze (Dz. U. z 2003r. Nr.188, Poz. 1848 z późn. zm.). Ze względu na to, że nie są bankiem, to nie podlegają przepisom prawa bankowego oraz Ustawy o Narodowym Banku Polskim. Jednakże warty uwagi jest bardzo ważny fakt. Mianowicie od grudnia 2013r. nastąpiły zmiany w przepisach prawnych i od tego czasu SKOKi są pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego oraz posiadają Gwarancję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego!

Krótka lekcja historii

Ich początek sięga jeszcze średniowiecza, kiedy to powstawały stowarzyszenia, których celem miała być ochrona interesów członków przed różnego rodzaju oszustwami oraz udzielanie pomocy finansowej. Wśród ciekawszych nazw je określające można znaleźć – maszoperie rybackie, kasy wdowie, banki pobożne czy gildie kupieckie. Na ten wzór powstawało w Polsce w XIX wieku wiele licznych stowarzyszeń – w Wielkopolsce, założone przez Księcia Wawrzyniaka, na Podolu utworzone za pośrednictwem Marceliny Darowskiej oraz w Galicji przez nauczyciela i działacza gospodarczego Franciszka Stefczyka. Zapisał się on w historii jako patronat ruchu SKOK, natomiast największa kasa utworzona w Polsce jest pod jego imieniem. W okresie międzywojennym było ich aż 3500 i zrzeszały aż półtora miliona ludzi. Pełniły wówczas bardzo ważną rolę społeczną i pomagały rozwojowi drobnych przedsiębiorstw. Jednak ich kres położyła II Wojna Światowa. Zostały one ponownie odbudowane dopiero po obaleniu komunizmu, czyli od lat 90 XX wieku. Działania zostały zainicjonowane przez Fundację na rzecz Polskich Związków Kredytowych, które istniały do 2010r. No więc formalnie zostały przywrócone w Polsce od 1992r. Obok istniejących w Polsce, działają też na świecie podobne instytucje aż w 101 krajach i zrzeszają razem ponad 200 mln ludzi.

Jak mogę zostać członkiem?

  • Jesteś zobligowany do wypełnienia deklaracji członkowskiej.
  • Następnie uiszczasz odpowiednią opłatę wpisową.
  • W późniejszej kolejności – wykupujesz przynajmniej 1 udział, który zwracany jest w przypadku kiedy zdecydujesz się na wystąpienie z Kasy.
  • Dalszy etap to wniesienie wkładu członkowskiego – również jak i w przypadku wykupu udziałów jest on zwracany w sytuacji wstąpienia ze SKOKu.
  • Na koniec powinieneś pamiętać, że jeżeli Kasa działa przy jakimś stowarzyszeniu, to również musisz do niego przystąpić (wypełnić deklarację oraz opłacić wpisowe).


Co oferują?

Wśród szerokiej gamy produktów oferowanych przez SKOKi można znaleźć między innymi: lokaty zarówno o stałym jak i zmiennym oprocentowaniu, terminowe, progresywne, z dzienną kapitalizacją odsetek, połączone z funduszami inwestycyjnymi czy ubezpieczone; pożyczki i kredyty z których może skorzystać każda osoba bez względu na źródło i wysokość comiesięcznego dochodu; karty płatnicze; wygodne rachunki oszczędnościowo – rozliczeniowe, ochronę ubezpieczeniową – z której mają możliwość korzystania nie tylko członkowie, ale i wszyscy zainteresowani; fundusze inwestycyjne; Indywidualne Konta Emerytalne – które są dobrowolne i mają na celu zwiększyć przyszłą emeryturę, Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe, które mają na celu gromadzenie oraz pomnażanie oszczędności; Przekazy Western Union – kiedy to chcesz pobrać czy przekazać pieniądze niemalże w każdym miejscu na świecie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz