wtorek, 3 grudnia 2013

Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Istotny?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Istotny?

Większość z nas posiada większe, bądź mniejsze kwoty, które co miesiąc sumiennie odkłada, by zachować je na czarną godzinę. A może po prostu dotknął nas nagły zastrzyk gotówki w postaci wygranej w totolotka, odziedziczenia spadku, czy spieniężenia posiadanej nieruchomości. W dobie elektronicznego pieniądza lokujemy swoje oszczędności w postaci lokat czy depozytów. Spoczywają one na rachunkach bankowych. Jednak czy gwarantuje to bezpieczeństwo i pewność zgromadzonych środków?  Znajduje tu zastosowanie od dawna znane przysłowie : ”bezpieczny jak w banku”? A co gdy nasz bank upadnie? Odpowiedzią na te wątpliwości jest właśnie Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która gwarantuje depozyty polskich banków. Dodatkowo prowadzi także działalność pomocową w stosunku do innych instytucji bankowych, którym grozi upadłość. Została powołana  14 grudnia 1994 r. na mocy ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

Zadnia BFG

Głównym celem jej działalności jest wspieranie wiarygodności systemu finansowego w Polsce poprzez system gwarancji depozytów. Innymi słowy gwarantuje środki pieniężne, które znajdują się w bankach objętych obowiązkowym systemem gwarantowania (do kwoty określonej w ustawie). W wyniku nowelizacji ustawy, od 29 listopada 2013 r. chroni także depozyty zgromadzone w spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych.
Kolejnym celem działania BFG jest także udzielanie pomoc finansowa dla banków, którym grozi utrata wypłacalności – udziela krótkoterminowych pożyczek.
Do istotnej funkcji należy także zbieranie oraz analizowanie informacji dotyczących banków, które są objęte systemem gwarantowania.

Jaka kwotą jest objęta gwarancją?

Wysokość gwarancji to kwota depozytów, która nie przekracza równowartości w złotych 100 000 euro i jest zapewniania w 100%.
Gwarantowana kwota jest naliczana od łącznej ilości środków pieniężnych, które znajdują się na wszystkich rachunkach jednej osoby w określonym banku. W sytuacji rachunku wspólnego, każdy z współposiadaczy jest zobligowany do uzyskania odrębnej kwoty gwarancji.


W jakim miejscu można odebrać środki?

Kwoty gwarantowane są wypłacane albo przez zarząd komisarzy (w przypadku, gdy instytucja kredytowa przystąpiła do obowiązkowego systemu gwarantowania) albo podmiot, z którym Zarząd Funduszu zawrze umowę dotyczącą wypłaty środków gwarantowanych. Po tym czasie kwoty te będą przekazywane przez Fundusz przez okres 5 lat od daty zawieszenia działalności banku.

W jakim terminie wypłacane są pieniądze?

Wypłaty powinny być dokonywane nie w późniejszym czasie niż do 20 dni roboczych od dnia spełnienia warunku gwarancji – czyli od daty zawieszenia działalności banku, utworzenia zarządu komisarycznego, a także złożenia wniosku o ogłoszenie jego upadłości. Termin ten może zostać przedłużony, jednak nie więcej niż o 10 dni roboczych, za zgodą Komisji Nadzoru Finansowego.

Gwarancjami są objęte zarówno depozyty walutowe jak i złotowe. Jednak wypłata środków następuje w walucie naszego kraju, niezależnie od waluty w jakiej nominowany jest depozyt.

Gwarantowane są środki pieniężne od osób prawnych, osób fizycznych oraz jednostek organizacyjnych, które nie posiadają osobowości prawnej, natomiast mają zdolność prawną znajdujące się we wszystkich bankach krajowych. Spod gwarancji są jednak wyłączone środki zdeponowane m.in. przez fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne, Skarb Państwa czy zakłady ubezpieczeniowe.
Warto pamiętać, że środki znajdujące się na wszystkich rachunkach klienta są uszczuplane o kwoty zobowiązań wobec danego banku m.in. kredyty podczas kalkulowania środków gwarantowanych.

Jakie banki?

Lista banków, które objęte są gwarancjami jest bardzo długa. Należą do nich banki komercyjne takie jak: Alior Bank SA (w tym: Alior Sync), Bank BPH SA, Bank DnB NORD Polska SA, Bank Gospodarki Żywnościowej SA (w tym: BGŻ Optima), Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Handlowy w Warszawie SA, Bank Millennium SA, Bank Ochrony Środowiska SA, Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ (Polska) SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polska Kasa Opieki SA, BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI SA, Bank Zachodni WBK SA, BNP Paribas Bank Polska SA, BPI Bank Polskich Inwestycji SA, BRE Bank Hipoteczny SA, Credit Agricole Bank Polska SA, Deutsche Bank PBC SA, Deutsche Bank Polska SA, DZ BANK Polska SA, Euro Bank SA, FCE Bank Polska SA, Fiat Bank Polska SA, FM Bank PBP SA (powstały z połączenia FM Bank SA oraz Polskiego Banku Przedsiębiorczości SA), Getin Noble Bank SA (w tym: Getin Bank, Getin Online, Noble Bank), HSBC Bank Polska SA, Idea Bank SA (w tym Lion's Bank), ING Bank Śląski SA, INVEST - BANK SA, mBank SA, Mercedes-Benz Bank Polska SA, Meritum Bank ICB SA, NORDEA BANK POLSKA SA, Pekao Bank Hipoteczny SA, Polski Bank Przedsiębiorczości SA, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (w tym: Inteligo), Rabobank Polska SA, Raiffeisen Bank Polska SA, RBS Bank (Polska) SA, Santander Consumer Bank SA, SGB-Bank SA, Toyota Bank Polska SA, VOLKSWAGEN BANK POLSKA SA oraz liczne Banki Spółdzielcze.



        Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją, która zapewnia bezpieczeństwo naszych oszczędności znajdujących się w posiadaniu banków. W przypadku jego bankructwa, czy upadłości możemy mieć pewność, że nasze środki po prostu nie przepadną. Decydując się więc na wybór banku warto pamiętać, aby był on objęty gwarancją. 

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

    OdpowiedzUsuń