wtorek, 3 grudnia 2013

Kredyt hipoteczny bez zgody współmałżonka. Możliwe?

Kredyt hipoteczny bez zgody współmałżonka. Możliwe?

Rozważasz opcję zaciągnięcia kredytu hipotecznego, jednak Twój współmałżonek nie wyraża na to zgody? A może po prostu planujesz zakupić nieruchomość bez wiedzy drugiej połówki. Czy to w ogóle jest możliwe?

Odpowiedź na te pytania jest w głównej mierze zależna od ustroju majątkowego, który istnieje pomiędzy małżonkami. Mamy tutaj dwie opcje – pozostanie w ustawowej wspólności małżeńskiej lub wręcz przeciwnie istnienie pomiędzy nimi rozdzielności majątkowej.
W pierwszej sytuacji, kiedy małżonków obejmuje wspólność ustawowa małżeńska, to zgodnie z art. 37 § 1  Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zgoda drugiego jest niezbędna do dokonania czynności prawnej, której celem jest obciążenie, zbycie, odpłatne nabycie nieruchomości lub jej użytkowanie wieczyste. Z przywołanego więc przepisu prawnego jasno wynika, że wszystkie czynności związane z rozporządzeniem wspólna nieruchomością wymagają akceptacji obojga. W praktyce bankowej, zaciągnięcie kredytu hipotecznego za każdym razem jest związane z ustanowieniem zabezpieczenia w postaci hipoteki, dlatego konieczne będzie zgoda drugiego współmałżonka. Celem takiego działania banku jest uzyskanie gwarancji w sytuacji zaległości w spłacie zobowiązania. Wówczas instytucja ta wszczyna egzekucję z majątku wspólnego małżonków.  

Ponad to, bez zgody oraz wiedzy współmałżonka nie jest także możliwe, aby bank udzielił kredytu hipotecznego pod nieruchomość, która należy do wspólnego majątku małżonków.
Warto także wspomnieć, że w przypadku zawarcia umowy o udzielenie kredytu hipotecznego bez porozumienia z współmałżonkiem, nie jest związane z nieważnością takiej umowy. Zgodnie z art. 37 § 2, gdy nastąpi jej potwierdzenie przez drugiego małżonka to staje się ona z mocy prawa ważna.
Istnieje również możliwość tzw. zezwolenia zastępczego, które wydawane jest przez sąd w sytuacji, gdy jeden z małżonków odmawia udzielenia zgody na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd wspólnym majątkiem lub w sytuacji, kiedy otrzymanie takiej zgody wiąże się z trudnościami na podstawie art. 39 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wówczas sąd po może wydać takie zezwolenie, aby dokonać wnioskowaną czynność.


Analizując drugi przypadek, kiedy pomiędzy małżeństwem istnieje rozdzielność majątkowa, wówczas jest możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego bez zgody drugiego. Posiadają oni bowiem swobodę dysponowania swoim majątkiem osobistym. Zgodnie z art. 51 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego każde z małżonków może w dowolny sposób rozporządzać wszelkimi rzeczami, które wchodzą w skład ich osobistego mienia. Niezbędne jest jednak przedłożenie potwierdzenia istnienia rozdzielności. Sytuacja przedstawia się w analogiczny sposób, gdy małżonek jest w posiadaniu przedmiotu majątkowego, który został nabyty jeszcze przed zawarciem małżeństwa. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz