wtorek, 3 grudnia 2013

BIK w pigułce

Biuro Informacji Kredytowej w pigułce.

               
        BIK to instytucja, która zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem oraz przetwarzaniem informacji dotyczących historii kredytowej oraz aktualnych zobowiązań klientów banków i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo – Kredytowych. Została powołana w 1997 r. przez banki oraz Związek Banków Polskich. Dane, które się tam znajdują odnoszą się zarówno do klientów indywidualnych jak i przedsiębiorców.



Kiedy moje dane trafiają do bazy BIK-u?

Jeżeli staramy się o kredyt – nieważne czy na zakup mieszkania czy tylko na wakacje, to nie ma możliwości niewyrażenia zgody na przekazanie informacji, ze względu na to, że jest ustawowe uprawnienie banków i instytucji upoważnionych do udzielania zobowiązań. Tak więc nasze dane trafiają do BIK-u w momencie składania wniosku o kredyt oraz po zaciągnięciu zobowiązania. Informacje te są aktualizowane co najmniej raz w miesiącu, przez cały okres trwania finansowania.

Jakie informacje znajdują się w bazie?
                
         Są to dane osobowe oraz wszelkie informacje dotyczące stanu naszych zobowiązań kredytowych – rodzaj zaciągniętych kredytów, ich liczba, data ich powstania, kwota, która pozostała do spłaty czy ewentualne zaległości. Niezwykle istotnym elementem jest także terminowość spłat. Znajdą się tam również informacje odnoszące się do udzielonych poręczeń, co ma wpływ na ocenę zdolności kredytowej klientów.

Czego banki dowiadują się z BIK?
               
        Otrzymują one raporty kredytowe, w których znajdują się informacje dotyczące bieżących wysokości zobowiązań klientów oraz wszelkie zmiany, które miały miejsce w tym zakresie w przeszłości. Ukazuje on także podjęte przez nich próby otrzymania kredytów czyli ich aktywność kredytową.

Jak długo dane są przetwarzane przez BIK?
               
        W sytuacji, gdy spłacasz swoje zobowiązania terminowo wówczas Twoje dane będą przetwarzane od chwili ich przekazania do czasu jego wygaśnięcia. Jeżeli zgodzisz się na przetwarzanie Twoich danych po wygaśnięciu kredytu, są one przekazywane bankom i Spółdzielczym Kasom Oszczędnościowo – Kredytowym w zamyśle oceny zdolności kredytowej oraz analizy ryzyka kredytowego przez wskazany przez Ciebie okres. Jest to niezwykle korzystne, ponieważ pozwala budować pozytywną historię kredytową.

 Dane mogą być przetwarzane także bez Twojej zgody przez okres pięciu lat. Ma to miejsce w sytuacji gdy nie spłaciłeś zobowiązań lub dopuściłeś się zwłoki powyżej 60 dni oraz minęło kolejnych 30 dni od czasu, kiedy bank poinformował Cię o zamiarze przetwarzania Twoich danych bez Twojej zgody, a pomimo to, nie uregulowałeś w tym czasie swojego zobowiązania.

Watro także wiedzieć, że na mocy nowelizacji ustawy o prawie bankowym dane klientów mogą być przetwarzane przez BIK przez okres dwunastu lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania – w celach statystycznych.

Czy mogę sam sprawdzić?
              
    Każda osoba jest uprawniona do złożenia wniosku do BIK-u o udostępnienie danych osobowych wnioskodawcy. Można tu skorzystać z dwóch opcji. Jest to darmowy Raport STANDARD , jednak udzielany jest on raz na sześć miesięcy. Drugim rozwiązanie to odpłatny Raport PLUS – udostępniany w każdej chwili. Formularze tych wniosków znajdują się na stronie internetowej BIK.

Podsumujmy

1.       Klient składa wniosek o przyznanie kredytu.
2.       Bank rozpatruje dany wniosek i wysyła zapytanie do BIK o zdolność kredytową danego klienta.
3.       BIK doręcza bankowi raport kredytowy o danym kliencie.
4.       Jeżeli klient posiada pozytywną historię kredytową, to bank udziela mu kredytu.
5.       Klient spłaca swoje zobowiązania.
6.       Bank odnotowuje spłaty rat i przesyła informacje do BIK. 
7.       BIK przechowuje informacje o zdolności kredytowej klientów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz