poniedziałek, 1 czerwca 2015

Zabezpieczenie kredytu - blokada środków zgromadzonych na rachunkach

Zabezpieczenie kredytu polega na zapewnieniu bankowi zwrotu należności z tytułu udzielonych kredytów. Pomijając zasadniczą formę zapewniania spłaty kredytu w postaci zdolności kredytowej to zabezpieczenie kredytu sprowadza się także do zmniejszenia indywidualnego ryzyka kredytowego, czyli ryzyka wynikającego z braku spłaty pojedynczego zobowiązania.

Jednym z rodzajów prawnego zabezpieczenia kredytu jest blokada środków zgromadzonych na rachunkach . Jest to powszechnie występujące zabezpieczenie rzeczowe spłaty kredytu.


Blokada środków zgromadzonych na rachunkach to sytuacja, w której bank może wymagać od kredytobiorcy, aby utrzymywał na rachunku bankowym kwotę odpowiadającą pewnej części kredytu. Jeśli kredytobiorca nie spłaci kredytu w terminie bank na podstawie upoważnienia złożonego przez posiadacza rachunku bank ma prawo do:

  • potrącenia wierzytelności, w sytuacji gdy blokada jest na rachunku w banku kredytującym,
  • pobrania wierzytelności, w przypadku posiadania rachunku bankowego w innym banku.

Zabezpieczenie spłaty kredytu dokonane jest za pomocą złożenia oświadczenia o dokonaniu nieodwołalnej blokady określonej kwoty pieniędzy na rachunku bankowym kredytobiorcy, jak również poprzez złożenie przez posiadacza rachunku (gdzie znajduje się zablokowana kwota) upoważnienia dla banku do podjęcia określonych czynności prawnych w sytuacji niespłacenia kredytu przez kredytobiorcę.

Należy pamiętać, iż bank zapewnia sobie możliwości do kontroli wypłat z rachunku, aby wartość zabezpieczenia nie została zmniejszona na skutek błędu lub malwersacji.

1 komentarz:

  1. Nigdy na szczęście nie zdarzyło mi się, abym miała zablokowane środki na koncie. W sumie może dlatego, że regularnie spłacam swoje zobowiązania. Najlepiej jest używać do tego bezpiecznych płatności internetowych https://www.cashbill.pl/platnosci i mieć zlecenie regularne.

    OdpowiedzUsuń