czwartek, 20 listopada 2014

Odziedziczenie zadłużonego mieszkania w spadku.

Mieszkanie w spadku nie zawsze jest spełnieniem marzeń. Razem z nieruchomością można stać się właścicielem sporego kredytu. Co zrobić w takiej sytuacji i czy przyjęcie takiego prezentu będzie opłacalne? Po przyjęciu w spadku zadłużonego mieszkania, spadkobierca staje się właścicielem nie tylko nieruchomości, ale również finansowych obciążeń na rzecz banku. Jeśli mieszkanie było spłacane zgodnie z zasadami kredytu hipotecznego, umowa wygasła z chwilą śmierci spadkodawcy. Jednak to na spadkobiercy ciąży obowiązek kontynuacji spłaty zaciągniętej kwoty na zakup mieszkania. Umowa kredytowa określa warunki regulacji długu, natomiast po otrzymaniu spadku konieczne jest sprecyzowanie zasad na nowo. Spadkobierca ma wybór. Jeśli zadłużona nieruchomość jest warta mniej niż kwota obciążenia, należy przemyśleć, czy przyjęcie spadku jest właściwą decyzją. Prawo daje trzy możliwości: odrzucenie spadku, przyjęcie go z dobrodziejstwem inwentarza i z pełną odpowiedzialnością za długi.
Kolejne kroki spadkobiercy


Kodeks cywilny określa zasady odrzucenia spadku. Spadkobierca jest w tej sytuacji traktowany tak, jakby nie dożył momentu otworzenia testamentu spadkodawcy. W ciągu 6 miesięcy od chwili uzyskania informacji o spadku, należy złożyć specjalne oświadczenie w formie aktu notarialnego przed notariuszem. Można również zrzec się dziedziczonego dobra podczas postępowania spadkowego. Jeśli spadkobierca zignoruje terminy i nie złoży rezygnacji, wtedy na mocy prawa uznaje się, że przyjął spadek ze wszystkimi długami. Warto jednak pamiętać, że nie ma możliwości częściowego odrzucenia spadku. Jeśli na mocy testamentu spadkobierca staje się właścicielem dużej działki i zadłużonego mieszkania, rezygnuje ze wszystkiego lub przyjmuje całość. Gdyby decyzja o przyjęciu prostym, czyli ze wszystkimi elementami i długami spadkodawcy, była nieopłacalna, można rozważyć opcję bez pełnej odpowiedzialności za długi. To rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza wtedy, gdy spadkobierca chce spłacić wierzycieli lub gdy dług jest niewielki.
Decyzja o odrzuceniu spadku może nie być łatwa, zwłaszcza jeśli nieruchomość ma wartość sentymentalną. Spłata nieruchomości, której hipoteka jest nierealna do spłaty, wiąże się z kolejnymi kłopotami. Można ich uniknąć, jednak ważne jest, by pamiętać o nieprzekraczalnych terminach.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz