piątek, 18 kwietnia 2014

Czym sie różni kredyt i pożyczka

Gdy planujemy zaciągnąć nowe zobowiązanie nie zastanawiamy się raczej nad tym czy będzie to kredyt czy pożyczka ponieważ bardzo często jest tak że nie rozróżniamy tych dwóch pojęć a zamiast tego skupiamy się na tym na co potrzebne będą nam te pieniądze. Warto jednak nie bagatelizować tematu ponieważ za każdym z tych pojęć kryją się inne regulacje prawne co się wiąże z tym że będziemy mieli inne prawa i obowiązki.

Kredyt to produkt typowo bankowy, co oznacza że o tylko banki i para banki mogą nam udzielać kredytów. Umowa kredytowa musi zostać przygotowana pisemnie i zawierać informacje o wysokości kredytu, zasadzie i harmonogramie spłaty, oprocentowaniu i celu kredytowym. Szczególnymi regulacjami objęto kredyty konsumenckie czyli takie które zaciągane są przez osobę prywatną na dowolny cel i takie zobowiązania reguluje oddzielna ustawa wydana dnia 12 maja 2011 r.

W myśl ustawy każda umowa powinno towarzyszyć wypełnienie formularza informacyjnego, gdzie po wymienione są dane instytucji udzielającej kredytu oraz kredytobiorcy, kwota kredytu, oprocentowanie, wysokość raty, całkowity koszt oraz ostateczny termin spłaty. Dodatkowo wymienione są wszystkie dodatkowe opłaty i prowizje pobierane przez bank oraz informacje o sposobie zabezpieczenia. Takie obostrzenia mają na celu ochronę interesów klientów banków aby otrzymywali rzetelne i istotne informacje dotyczące zaciągniętego zobowiązania. Dodatkowo każdemu kredytobiorcy wolno odstąpić od umowy kredytowej w terminie do 14 dni od podpisania umowy lub spłacić zadłużenie przed czasem.

Pożyczka w przeciwieństwie do kredytu, jest regulowana przepisami Kodeksu Cywilnego. Stroną w umowie może być bank lub osoba prywatna lub firma. W przypadku pożyczki na kwotę do 500 zł umowa może być zawarta ustnie powyżej tej kwoty przyjęło się przygotowywać już wersje papierową. W przypadku pożyczek nie ustala się żadnych wymogów co do pożyczkobiorców oraz nie potrzeba określania celu samej pożyczki. Do spisania umowy najczęściej wystarczy sam dowód osobisty.

Brak zabezpieczeń pożyczek i wysokie ryzyko nieściągalności tych należności przekłada się ba bardzo wysokie oprocentowanie w skali roku oraz krótkie okresy spłaty. Wszelkie spory lub gdy chcemy odstąpić od umowy musimy załatwiać to droga sądową. W praktyce widać że kredyty bankowe są jaśniejsze, kredytobiorca jest lepiej chroniony, a banki nie przyznają ich osobom bez zdolności kredytowej. Jednak gdy szybko potrzebujemy niewielkiej kwoty wystarczy wtedy się udać po pożyczkę którą możemy otrzymać w 15 min.

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy wpis, rzeczywiście w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest o pożyczkę. Instytucje finansowe dokonały wszelkich starań, aby złożenie wniosku było dla nas łatwe, dlatego popularne stały się np. pożyczki przez internet - https://www.mini-credit.pl/pozyczki-przez-internet. Takie pożyczki są przydatne dla osób, które chcą szybko pożyczyć małą kwotę pieniędzy na krótki czas, bądź dla osób, które nie mają pozytywnej historii kredytowej. Jestem zdania, że gdy pożyczamy jakaś określoną sumę pieniędzy powinniśmy zapoznać się z wszelkimi dokumentami, tak aby być w stu procentach pewnym wysokości oprocentowania raz okresu spłaty.

    OdpowiedzUsuń