czwartek, 8 maja 2014

O kredyty coraz łatwiej i taniej, ale nie wszędzie

Z dniem 5 maja NBP opublikował kwartalny raport na temat sytuacji na rynku kredytowym. Dowiadujemy się tam między innymi o zmianie polityki kredytowej banków oraz o przewidywanych zmianach w najbliższym kwartale.

Raport utworzono na podstawie ankiet wypełnionych przez banki odpowiedzialne w sumie za 83% całego rynku kredytowego. Dzięki temu możemy dowiedzieć się że kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorców nie zmieniły się w minionym kwartale. Największa zmiana dotyczyła jedynie kredytów udzielanych na duże kwoty z zabezpieczeniem hipotecznym które mają stosunkowo niewielki udział w rynku. Oprócz tego większość produktów ma złagodzone warunki kredytowe, najczęściej była obniżana marża lub wydłużane okresy kredytowania. O kredyty jest łatwiej dzięki dobrym wynikom portfeli banków oraz oczekiwania przyszłej poprawy sytuacji gospodarczej. Nie przeszkodziły temu nawet niepokojące wieści za naszej wschodniej granicy cho na pewno trochę ograniczyły optymizm.

Niestety odwrotny trend panuje w sektorze prywatnym kredytów hipotecznych. Wprowadzenie z początkiem roku nowej rekomendacji dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotetycznie miało duży wpływ na obecne pogorszenie się dostępności kredytów.
Wzrosty dotyczą między innymi zwiększenia się zapotrzebowania na wkład własny oraz skrócenie maksymalnego okresu kredytowania, wzrosły także marże banków. Pocieszające jest że pomimo gorszych warunków kredytów przez cały kwartał obserwujemy wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe. Jest to spowodowane między innymi uruchomieniem programu dofinansowań do wkładu własnego "Mieszkanie dla Młodych". Jak deklarują banki w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się dalszych wzrostów w sektorze kredytów mieszkaniowych i jednocześnie nie wykluczają delikatnego złagodzenia swojej polityki kredytowej.

Natomiast już czwarty kwartał z rzędu tanieją kredyty konsumpcyjne. Banki chwalą sobie poprawę jakości ich portfeli z tego sektora i dzięki temu kontynuują łagodzenie warunków. Liczymy jednocześnie że kolejny kwartał również przyniesie dalszą poprawę tego sektora i jeszcze większe obniżki.

1 komentarz: